1. Home
  2. >
  3. Member Centre
  4. >
  5. Awards
  6. >
  7. Award Winners

Award Winners

2015-16 National Award Winners

Hal & Elspeth Rogers National Service Award

Kinsmen Club of Greater London, Kinsmen Fanshawe Sugar Bush Maple Festival, D1
Kin Club of Valley East, All Inclusive Playground, D8

Founder's Award for Achievement

Linda Crockatt, Kinette Club of Stonewall, D2
Sue Pelland, Kinette Club of Vermilion Bay, D2
John MacMillan, Kinsmen Club of New Glasgow, D7
Tony Hessian, Kinsmen Club of New Glasgow, D7
Quinn McCarthy, Kinsmen Club of Bible Hill, D7

Decew-Phee Outstanding District Award

District 2 - Amanda Naughton-Gale, Governor and her District Team

Diane Rogers Kin Pride Award

Shane Walsh, Kin Club of Ancaster, D1
Melanie Lang, Kinette Club of Calgary, D4
Joanna Low, Kinette Club of Calgary, D4
Katelyn Dykstra, New Glasgow Kinette Club, D7

Founding Members Public Speaking Award

Maya Desrosiers, Kin Club of Russell, D6

National Kin Quill Award

Patrick Bowers, Kinsmen Club of Sackville (NS), D7

GEM Award

(Awarded to those who sponsor 3 new members in the year)

Kim Edward, Kinette Club of Goderich, D1
Lloyd McGuigan, Kin Club of Ridgeway Crystal Beach, D1 (2 GEMS)
Corien Sinclair, Kinette Club of Walkerton, D1
Bob Walters, Kinsmen Club of Stratford, D1
Debbie Kruger, Kinette Club of Vermilion Bay, D2
Alyshia Hammond, Kinette Club of Boissevain, D2
Ian Convey, Kinsmen of Thunder Bay Fort City, D2
Louis Stang, Kinsmen Club of Lloydminster, D3
Lisa Atem, Kinette Club of Gull Lake & District, D3 (2 GEMS)
Noelle Bossence, Kinette Club of Parkland, D3
Marley Hanishewsky,  Campus Kin Club of Regina, D3
Richard Dieser, Kinsmen Club of Provost, D4
Christina York, Kinette Club of Ponoka, D4
Ed Berney, Kinsmen Club of Stony Plain, D4
Brenda Arsenault, Kinette Club of Central PEI, D7
Mary MacLeod, Kinette Club New Glasgow, D7
Wade Keddy, Kinsmen Club of Bridgewater & Area, D7
Scott J. Bolger, Kin Club of Valley East, D8
Susan Eno, Kinsmen Club of Bolton, D8

Ken Pierce Membership Growth Award - Junior Clubs

(14 or less members)

Kin Club of Ridgeway Cyrstal Beach
Kinsmen Club of Stevensville
Kinette Club of Goderich
Kin Club of Thompson
Kinette Club of Vermilion Bay
Kinsmen Club of Thunder Bay Fort City
Kinette Club of MacGregor & District
Kinette Club of Macklin
Kinsmen Club of Kinistino
Kinette Club of Lucky Lake
Kinette Club of Shellbrook
Kinette Club of Gull Lake & District
Kinette Club of Parkland
Kinsmen Club of Parkland
Kinsmen Club of Davidson
Kinette Club of Leduc
Kinsmen Club of Drumheller
Kinsmen Club of Trail
Kinsmen Club of Prince George
Kinsmen Club of Georgina

Ken Pierce Membership Growth Award - Senior Clubs

(15 or more members)

Kinette Club of Kitchener-Waterloo
Kinsmen Club of Aylmer
Kinsmen Club of Tillsonburg
Kinsmen Club of Chesley
Kinsmen Club of Teeswater & District
Kinette Club of Walkerton
Kinsmen Club of Walkerton
Kinsmen Club of Clinton & District
Kinette Club of Hensall & District
Kinsmen Club of Stratford
Kinsmen Club of Thunder Bay Hill city
Kinsmen Club of Treherne
Kinette Club of Brandon
Kinsmen Club of Lloydminster
Kinette Club of Tisdale
Kinette Club of Saskatoon & District
Kinsmen Club of Saskatoon POW City
Kinette Club of Swift Current
Kin Club of Grande Prairie
Kinette Club of Slave Lake
Kin Club of Beaumont
Kinsmen Club of Provost
Kinette Club of Lac la Biche
Kinette Club of Ponoka
Kinsmen Club of Red Deer
Kinette Club of Stettler
Kinsmen Club of Okotoks
Kinette Club of Claresholm
Kinsmen Club of Coaldale
Kinsmen Club of Lethbridge
Kinsmen Club of Medicine Hat
Kinsmen Club of Stony Plain
Kinsmen Club of Coquitlam
Kin Club of Florenceville
Kin Club of Halifax
Kinsmen Club of Bible Hill
Kinette Club of Mount Pearl
Kinsmen Club of Parry Sound
Kinsmen Club of Oshawa
Kinsmen Club of Bolton
Kinsmen Club of Georgetown

Kin Canada Lifetime Achievement Award

Denny Pyatt, Kinsmen Club of Grimsby, D1
Pat Moldowan, Kinette Club of Stonewall, D2
Cheryl Toll, Kinette Club of Saskatoon, D3

Outstanding Maple Leaf Award of Distinction

Cheryl-Ann McMurray, Kin Club of Fort Edmonton, D4

Maple Leaf Award of Distinction

Terry Baldwin, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Jodi Rossiter, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Melissa Bishop, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Anne Marie Vallee, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Lori McClymont, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Brittany Sharpe, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Rebecca Petro, Kin Club of Ancaster, D1
Jennifer Barned, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Bonita Stevens-Vere, Kinette Club of London, D1
Elise Stark, Kinette Club of London, D1
Tara Robinson-Kovach, Kinette Club of London, D1
Cindy Smieja, Kinette Club of London, D1
Carol Van Rooy, Kinette Club of Elgin-St. Thomas, D1
Jannet Korver, Kinette Club of Grimsby, D1
Kevin Carlson, Kinsmen Club of Pas, D2
Margo Poulin, Kinette Club of Melfort, D3
Emma Caiger, Kin Club of Fort Edmonton, D4
Shelley Stachniak, Kin Club of Fort Edmonton, D4
Orest Stachniak, Kin Club of Fort Edmonton, D4
Tami Pedersen, Kinette Club of Lethbridge, D4
Shawn O'Connell, Kinsmen Club of Edmonton, D4
Anthony Agudoawu, Kinsmen Club of Edmonton, D4
Cheryl-Ann McMurray, Kin Club of Fort Edmonton, D4
Naomi Froese, Kinette Club of Lethbridge, D4
Suzie Longman, Kinette Club of Lethbridge, D4
Ryan Lutz, Kin Club of Nashwaaksis, D7
Earl Lawrence, Kinsmen Club of Liverpool, D7
Mike Loggie, Kinsmen Club of The Miramichi, D7
Drew Douglas, Kinsmen Club of Bible Hill, D7
Tanya Sanders, Kinette Club of New Glasgow, D7
Carolyn Cody, Kinette Club of New Glasgow, D7
David Gillis, Kinsmen Club of Bible Hill, D7
Robin McKay, Kinette Club of New Glasgow, D7
Mary MacLeod, Kinette Club of New Glasgow, D7
Palma Champoux, Kinsmen Club of Bridgewater & Area, D7
Fernando Afonso, Kinsmen Club of Bible Hill, D7
Brad McCallum, Kinsmen Club of Bible Hill, D7

Boake Efficiency Award

Kin Club of Ancaster
Kinette Club of London
Kinsmen Club of Dresden
Kinette Club of Chesley
Kinette Club of St. Mary's
Kinsmen Club of The Pas
Kinette Club of Stonewall
Kinette Club of Vermilion Bay
Kinsmen Club of Thunder Bay Hill City
Kinette Club of Lloydminster
Kinette Club of Edmonton
Kinsmen Club of Edmonton
Kinette Club of Stampede City
Kinsmen Club of Stampede City
Kinsmen Club of Kitimat
Kinette Club of Sackville (NS)
Kinsmen Club of Sackville (NS)
Kinette Club of New Glasgow
Kinsmen Club of New Glasgow
Kin Club of Conception Bay South
Kinette Club of Marystown
Kinsmen Club of St. John's East
 

Outstanding Boake Efficiency Award

Kin Club of Ancaster
Kinette Club of London
Kinsmen Club of Dresden
Kinette Club of St. Mary's
Kinsmen Club of The Pas
Kinette Club of Stonewall
Kinette Club of Vermilion Bay
Kinette Club of Lloydminster
Kinette Club of Edmonton
Kinsmen Club of Edmonton
Kinette Club of Stampede City
Kinsmen Club of Kitimat
Kinette Club of Sackville (NS)
Kinsmen Club of Sackville (NS)
Kinette Club of New Glasgow
Kinsmen Club of New Glasgow
Kin Club of Conception Bay South
Kinette Club of Marystown

Outstanding Kin Award

Bill Skelly, Kinsmen Club of Edmonton, D4

Outstanding Club Award

Kin Club of Ancaster
Kinette Club of London
Kinsmen Club of The Pas
Kinette Club of Stonewall
Kinette Club of Lloydminster
Kinette Club of Edmonton
Kinsmen Club of Edmonton
Kinsmen Club of Kitimat
Kinette Club of Sackville (NS)
Kinsmen Club of Sackville (NS)
Kinette Club of New Glasgow
Kinsmen Club of New Glasgow
Kin Club of Conception Bay South

Outstanding Zone Award

Elaine Couch, 1A
Terry Baldwin, 1F
Matt Sharpe, 1F
Elaine Johnston, 1J
Kathleen Kalberg, 2F
Patti Fersovitch, 4B
Yannick Tchania, 4B
Christina York, 4D
Timothy D. Frantz, 4F
Sharole Bell, 5G
Patsy Inkpen, 7D
Terry Janes, 7D
Andrew Suggitt, 8E